Sık Kullanılanlara Ekle 

 

http://eseslibalikcilar.yetkin-forum.com/index.htm
sayın üyeler her girişinizde mümkünse alttaki linlere tıklayınız....teşekkürler

 

Site Ekle

 

Sunucu - Link Ekle - Sevgi Shop


Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Merhabalar
Salı Şub. 26, 2013 4:32 am tarafından mb58

» tanışalım....
Ptsi Kas. 01, 2010 9:20 am tarafından musty155

» Sarıyar organizasyonu (25 Eylül 2009)
Ptsi Kas. 01, 2010 3:41 am tarafından Mustafa DİNÇ

» Merhaba arkadaşlar
Ptsi Kas. 01, 2010 3:33 am tarafından Mustafa DİNÇ

» Kızılcaören Sazan avı 10-11 Temmuz
Ptsi Kas. 01, 2010 3:31 am tarafından Mustafa DİNÇ

» AV DÖNÜŞÜ BİLGİ VE FOTOĞRAFLARINIZI PAYLAŞABİLECEĞİNİZ ALAN
Salı Ağus. 03, 2010 6:36 am tarafından zirose26

» eskişehirdeki avlakların son durumu
Paz Mart 08, 2009 3:40 am tarafından poze74

» Eskişehirspor-Gaziantepspor:1-1
C.tesi Ocak 24, 2009 9:38 am tarafından eses1965

» Şimdi destek zamanı
C.tesi Ocak 24, 2009 2:56 am tarafından eses1965
TIRIVIRI VE HAKKINDA ÇIKARILMIŞ YASALAR

Aşağa gitmek

TIRIVIRI VE HAKKINDA ÇIKARILMIŞ YASALAR

Mesaj  Admin Bir Çarş. Tem. 16, 2008 8:00 amTIRIVIRI NEDİR?
Tırıvırı, naylondan imal edilen, oltanın ucuna kurşunla birlikte takılarak suya atılan ve ağ görevi görerek balıkları avlamaya yarayan bir av malzemesidir. Genellikle 70 cm.x100 cm. ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş, ince misina ağdan yapılmış dikdörtgen bir perdenin ucuna takılmış kurşundan oluşuyor bu alet. Naylondan yapılmış ince bir ağ olduğundan, su içerisindeki ilişkenlere takılıp kalma ihtimali oldukça yüksek. Su içerisinde kalan tırıvırı 200 yılı aşkın süre yok olmuyor ve milyonlarca balığın, habitattaki diğer su canlılarının, su kuşlarının, kurbağaların, kısacası ortamdaki tüm canlıların yaşamına son veriyor.
Türkiye'deki hemen her sulak alanda tırıvırıya rastlamak mümkün. Çünkü bu alet, ne yazık ki bir virüs gibi ülkenin dört bir yanına yayılıyor. Ülkemizde imali, satışı, kullanımı, istihsal yerlerinde bulundurulması, yasalarla tamamen yasaklanmış olmasına rağmen, denetim yapılmamasından dolayı hala imal edilmekte, bazı büyük balık malzemesi firmaları tarafından satılmakta, balıkçılar tarafından kullanılmakta ve hatta ihracatı dahi yapılmaktadır. Balıkçıların bir çoğu, bu aletin ne olduğunu dahi bilmemekte, kimse de kendilerini bilgilendirmemektedir. Bunun yanı sıra, tırıvırı ile ilgili denetimlerin yapılması için, geniş bir yetkili yelpazesi oluşturulmuş olmasına karşın, ne yazık ki yetkili kişiler de, bu yetkiye sahip oldukları konusunda bilgilendirilmemişlerdir.
TIRIVIRI İLE İLGİLİ OLARAK ÇIKARILMIŞ YASALAR
Tırıvırı için koyulmuş yasalar apaçık ortada iken, denetim yetersizliğinin ortaya koyduğu sonuç, oldukça ürkütücüdür. Tırıvırı için ilk önce kullanım yasağı konulmuş, ardından satışı yasaklanmıştır. Aşağıda, bu yasak kararları hakkındaki bilgilendirmeyi okuyabilirsiniz�

19.10.2007 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 1/1 Ticari ve 1/2 Amatör Su Ürünleri Avcılığına ilişkin tebliğlerde yer alan "tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır." hükmünün, yaptığımız araştırmalara göre yaptırımı ve dayanakları aşağıdadır.

Su Ürünleri Kanunu�nun Genel yasaklar, tahdit ve mükellefiyetler başlıklı 23. Maddesinin (a) bendinde �Su ürünleri istihsalinde kullanılan istihsal vasıtalarının haiz olmaları gereken asgari vasıf ve şartlar ile bunların kullanma usul ve esaslarının yönetmelik ile belirleneceği" hükmü yer almaktadır.

Su Ürünleri Yönetmeliğinin Genel Yasak, Sınırlama ve Yükümlülükler başlıklı 16. maddesinin son fıkrasında ise; Su ürünleri avcılığını düzenlemek üzere, sağlık, memleket ekonomisi, seyrüsefer, su kirliliği, istihsal yerleri, mevsimler, zamanlar, istihsal vasıtaları, avlanma yöntemleri, su ürünlerinin cinsleri, ağırlıkları ve büyüklükleri yönünden yasak, sınırlama ve yükümlülükler Bakanlıkça belirlenerek, tebliğ (Değisiklik R. G. 19.10.2007 Sayı : 26675) şeklinde Resmi Gazete�de ilan edileceği yer almaktadir.

Yönetmelikteki bu düzenlemeye uygun olarak 19 Ekim 2007 tarih ve 26675 sayılı Resmi Gazetede ilan edilen; Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/1 Numaralı Tebliğin Diğer yasaklar başlıklı 21. Maddesinin birinci fıkrasının (o) bendi ve Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/2 Numaralı Tebliğin Diğer yasaklar başlıklı 13. Maddesinin 10. fıkrası gereğince Tırıvırı - paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaklanmıstır.

Bu düzenlemeye aykırı hareket edenler hakkında Su Ürünleri Kanunu�nun Cezalar başlıklı 36. maddesinin (h) bendinin birinci fıkrasında �23. maddenin (a) bendi ile (b) bendinin birinci fıkrasına göre çıkarılan yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere, beşyüz milyon lira (500 YTL) idari para cezası verilecegi� hükmü bulunmaktadır. Maliye Bakanlığınca düzenlenen 2007 yılı için Yeniden Değerleme oranı ile birlikte adı geçen idari para cezası miktarı "altıyüzotuzüç" yeni türk lirası (633 YTL.) dır.

Ayrıca tırıvırının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılmasının yasaklanmıs olması, bu aracın mevsimler ve zamanlar bakımından tamamen yasaklandığı anlamına geldiğinden, aynı maddenin Aykırılığın bu Kanuna istinaden bölgeler, mevsimler ve zamanlar bakımından konulacak düzenlemelere uyulmayarak işlenmesi halinde, gemiler haricindeki istihsal vasitaları da zapt ve mahkemece müsadere edileceği�ni düzenleyen ikinci fıkrasındaki hükmün de yerine getirilmesi gerekmektediravatar
Admin
prof.dr.dr
prof.dr.dr

Mesaj Sayısı : 52
Kayıt tarihi : 15/07/08
Yaş : 30

Kullanıcı profilini gör http://eseslibalikcilar.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz